ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО КІР

Кір - це високо контагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання.   

       Як відбувається зараження кором?   Джерелом інфекції є хворі кором люди, з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань.          Кір - це повітряно-краплинна інфекція. Вірус кору дуже летючий - з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим. При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, дезінфекція не потрібна.       

Як протікає захворювання кір?          Хвороба починається гостро: дитина скаржиться на сильний головний біль, слабкість, температура може підвищуватися до 40°С, апетит відсутній. Незабаром з'являються нежить, кашель - звичайно сухий, болісний, або гавкаючий - при ларингіті. Горло в дитини червоне, набрякле, шийні лімфовузли збільшені. Характерне запалення слизової оболонки ока -кон'юнктивіт. Його прояви при кору яскраво виражені: очі червоніють, з'являється сльозотеча, світлобоязнь, згодом з'являється гнійні виділення. На 2-3-й день хвороби на піднебінні з'являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен і губ - характерні для кору малесенькі цятки (плями Бєльського-Філатова-Коплика). І те, і інше можна побачити до появи висипу на тілі.    На 4-5 день хвороби з'являється висип - спочатку на шкірі голови, за вухами, на обличчі. Наступного дня він поширюється на тулуб, ще через день -на руки й ноги. Являє собою численні дрібні червонуваті цятки і пухирці, які мають тенденцію до злиття й утворення більших плям. У період появи висипки стан дитини різко погіршується - знову підвищується температура, підсилюються катаральні явища (нежить, кашель), загострюється кон'юнктивіт. Дитина млява, відмовляється від їжі, спить неспокійно.    Якщо немає ускладнень, то із четвертого дня від початку висипань наступає поліпшення стану. Висип зникає зовсім, або переміняється пігментацією й ділянками лущення шкіри. Зникнення висипу відбувається в порядку, зворотному її появі. У дитини нормалізується температура, проходять катаральні явища - вона поступово видужує.

Можливі ускладнення

У наші дні при вчасно початому кваліфікованому лікуванні ускладнення при корі бувають нечасто. Більшість дітей ( на відміну від дорослих) переносять цю хворобу без наслідків. Ускладнення частіше виникають у дітей до року, недоношених, з малою масою тіла.Перебіг хвороби може ускладнюватися ураженням дихальної системи: ларингітом, трахеїтом, бронхітом, пневмонією; травної системи - диспепсії; запаленням середнього вуха - отитом. У маленьких дітей часто буває стоматит.       Найважчі ускладнення кору, які, на щастя, зустрічаються рідко - менінгіт і енцефаліт.                         

Профілактика кору

        У людини, що перехворіла кором, на все життя зберігається імунітет до цієї інфекції - випадки повторних захворювань поодинокі.Щеплення - єдиний оберіг від небезпечних хвороб та реалізація права українських дітей на здорове життя.Вакцинація проти кору проводять дітям у віці 12 місяців, ревакцинація - у шість років.Кір - це вакцино-керована інфекція, і щоб не хворіти, необхідно отримати щеплення. Зараз Україні вже є достатня кількість вакцин проти кору, паротиту та краснухи.

Закликаємо батьків вакцинувати своїх дітей, тим самим захищаючи їх і себе від цього захворювання!!! 

 

 

ПАМЯТКА  . ГРИП.

Грип та гострі респіраторні вірусні інфекції особливо небезпечні тим, що дають тяжкі ускладнення, які можуть призвести до хронічних захворювань і навіть до летальних випадків. Тому, перш за все, рекомендуємо батькам забороняти відвідування навчальних та позашкільних закладів хворим дітям! Хворі повинні вчасно отримати відповідне лікування під наглядом лікаря, та постільний режим. Ця вимога стосується також педагогів, вихователів та всього обслуговуючого персоналу навчальних закладів - при найменшій підозрі на ГРВІ викликайте додому лікаря і ні в якому разі не йдіть на роботу хворими! Порушення таких простих вимог може ускладнити, насамперед, стан здоров'я захворілих та створює реальні умови для поширення грипу й інших гострих респіраторних вірусних інфекцій в організованих колективах.

Для упередження заносу та розповсюдження грипу й ГРВІ серед дітей, в навчальних закладах мають працювати санітарні пости, ‘"фільтри” з участю медперсоналу, вихователів, класних керівників, які активно будуть виявляти і не допускати до занять хворих дітей та персонал. В навчальних закладах повинна бути розгорнута санітарно-роз’яснювальна робота, з використанням для цього всіх результативних методів - проведення бесід, написання диктантів, закріплення знань шляхом проведення вікторин, конкурсів.

В закладах необхідно налагодити й підтримувати надалі оптимальний повітряно- температурний режим. На перервах застосовувати наскрізне провітрювання навчальних приміщень. Вологе прибирання навчальних, спортивних приміщень із використанням мийних засобів, має проводитись не менше 2-х разів на день, а після занять - з допомогою дезінфекційних розчинів. Перед вхідними дверми повинні бути встановлені решітки, скребачки, зволожені ганчірки для очищення взуття.

Для дотримання особистої гігієни дітей та персоналу, адміністрація закладів повинна забезпечити робочий стан всіх кранів умивальників, при необхідності - встановити додатково наливні умивальники, закупити в достатній кількості мило, бажано рідке, електро- та паперові рушники. З боку вчителів та вихователів - дотримання суворого контролю за виконанням гігієнічних навичок серед учнів та вихованців. Необхідно також стежити за тим, чи одягають діти верхній одяг, перебуваючи під час перерв на подвір'ї. Уроки з фізичного виховання, якщо дозволяють погодні умови, проводити переважно на відкритих спортивних майданчиках, фізкультхвилинки - в навчальних приміщеннях при відкритих кватирках чи фрамугах.

Не допускається в такий період зниження калорійності раціону, отже м'ясо, риба, яйця, вершкове масло, сире сало є також обов'язковими в щоденному меню.

Звертаємо Вашу увагу на організацію навчально-виховного процесу - категорично заборонено державними санітарними правилами і нормами порушувати гігієнічні вимоги до розкладу уроків збільшувати тижневі та щоденні навантаження школярів, скорочувати перерви між заняттями, замінювати уроки фізичного виховання, які загартовують дітей - на заняття природничо-математичного чи гуманітарного напрямків, використовувати для занять суботи, скорочувати тривалість канікул.

Слід дотримуватись також вимог до перевезення школярів, особливо на великі відстані. Салони автобусів повинні бути утепленими, щоденно проводитись вологе прибирання. Режим перевезень має бути таким, щоб період очікування дітьми на зупинках був скорочений до мінімального, налагоджений телефонний зв'язок. Прохання до батьків - слідкуйте за тим, щоб діти одягали теплий, сухий одяг та взуття, відповідно до погодних умов.

 

                                                       Нетішинське міськрайонне управління  

         Головного управління Держсанепідслужби

         У Хмельницькій області    

 

КОНСУЛЬТАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ВИХОВАНЦІВ
" ЗНАЧЕННЯ ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ У ДИТЯЧОМУ ВІЦІ"
  01.02.2016, 15:20

Метою імунізації дітей є їх захист від різних небезпечних інфекційних захворювань, що часто мають складний перебіг і різні ускладнення. Під час імунізації дитині вводять вакцину, яка містить дуже ослаблені і нешкідливі різновиди тих мікроорганізмів, що провокують виникнення небезпечних хвороб. Вакцина надто слабка, щоб викликати інфекційне захворювання, але у відповідь на її введення організм виробляє антитіла, які в майбутньому забезпечать захист від конкретної хвороби, тобто імунітет. Імунізацію проводять і визначені вікові періоди життя дитини.

 Згідно наказу № 551 МОЗ України від 13.08.2014 р. затверджено календар профілактичних щеплень в Україні, який передбачає обов’язкову імунізацію з метою попередження таких інфекцій: туберкульоз, кір, краснуха, паротит, гемофільна інфекція, поліомієліт, дифтерія, правець, гепатит. рекомендуються і дозволені також вакцини від деяких інших хвороб, що легко поширюються: грип, гепатит А, вітряна віспа.

Профщеплення є безпечними й абсолютна більшість дітей їх легко переносять. У деяких випадках діти після імунізації можуть легко слабувати: вередувати, дещо гірше їсти, може підвищитись температура. На місці ін’єкції може утворитись невелика припухлість, яка зникає за тиждень і не потребує якогось втручання. Можна дати дитині жарознижуючий препарат, пити достатньо рідини. Якщо ж після імунізації будуть й інші нехарактерні симптоми і температура тіла більше +38°С , слід викликати лікаря.

Перед проведенням щеплення дитину необхідно проконсультувати у лікаря, щоб уникнути можливих ризиків від імунізації. Дитина має пройти медогляд перед щепленням, під час якого лікар обов’язково виміряє температуру, а також поінформує батьків щодо можливих проявів побічної дії препаратів після вакцинації.

Батьки підписують медичну документацію – інформовану згоду, в якій лікар робить відповідний запис про інформування щодо можливих проявів побічної дії та про дозвіл на проведення щеплення.

Не можна імунізувати дитину, якщо в неї застуда чи інші причини, через які вона почувається нездоровою.